O nas

O nas

KrówkaJeleniogórska.com

Jesteśmy zgranym zespołem ludzi, którzy z miłości do swojego pięknego miasta i do słodkości realizuje pomysł na wyjątkowo słodki lokalny prezent. Różnimy się – mamy inne postrzeganie estetyki, różnorodne pomysły i wizje. Ścierając się i dyskutując – jesteśmy zgodni w jednym – chcemy promować Jelenią Górę pyszną Krówką. Dlaczego akurat Krówka? Bo jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich przysmaków, ma prosty skład, lubią ją wszyscy – jedni w formie ciągutki, inni w kruchej, ale wszyscy lubią czasem sięgnąć po mały, słodki cukierek.
Krówka Jeleniogórska jest połączeniem pyszności z promowaniem Karkonoskiej Stolicy. Nasze oryginalne pudełko prezentuje jej uroki i stanowi miłą, regionalną pamiątkę. Pudełko Krówek Jeleniogórskich to poręczny prezent dla Turysty i Podróżnika. Oprócz tego, że Krówki są dostępne lokalnie, chcemy dać możliwość ich zamówienia z każdego miejsca, stąd pomysł na słodkie prezenty na każdą okazję. Chcemy, aby Krówka Jeleniogórska odwiedziła całą Polskę i nie tylko, by słodziła zmysły smakowe i była inspiracją do podróży w nasze niezwykłe Karkonosze.

Co przedstawia nasze pudełko?

Jelenia Góra

Zamek Chojnik

zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

Most kolejowy nad Bobrem

Obecny wiadukt kolejowy, osiągający imponującą wysokość 33 metrów, jest drugim w kolejności, który powstał w tym miejscu. Pierwotna konstrukcja została zbudowana w 1866 roku i składała się z ośmiu przęseł. 20 sierpnia tego samego roku, w trakcie uroczystości oddania linii kolejowej do Goerlitz,
most został oficjalnie otwarty dla użytku. Znajdujący się wśród wzgórz i lasów, oferujący malowniczy widok na miasto i Karkonosze, stał się prawdziwą atrakcją. W tamtych czasach była to znacząca wyczyn architektoniczny.

Od 1891 roku, most, który pierwotnie pełnił funkcję przeprawy dla linii kolejowej do Goerlitz, stał się również istotnym elementem nowo otwartej linii kolejowej do Cieplic.
Na przystanku rozgałęźnym na Dębowej Górze, trasy tych dwóch linii oddzielają się o kilkadziesiąt metrów.

“Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego

Na Wzgórzu Krzywoustego znajdował się starożytny gród warowny, którego powstanie według różnych źródeł przypisuje się Bobrzanom w XI wieku lub tradycji założonej przez Bolesława Chrobrego w 1004 roku. Istnieją również podania, które przypisują założenie grodu Bolesławowi Krzywoustemu w 1111 roku. Według zapisów pisanych, na wzgórzu znajdował się murowany zamek, zbudowany w latach 1291-1299 na polecenie księcia jaworskiego Bolka I Surowego. W czasie wojen husyckich zamek był bezskutecznie oblężony. W 1433 roku właściciel zamku, Heinze Nimptsch, sprzedał go radzie miejskiej Jeleniej Góry, która nakazała jego rozbiórkę. Istnieje prawdopodobieństwo, że na przełomie XV i XVI wieku na wzgórzu funkcjonował odbudowany lub częściowo zniszczony zamek jako rezydencja mieszkalna, o czym świadczą dokumenty cesarza Rudolfa II, które wspominają dom na wzgórzu. Zamek ten prawdopodobnie został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. Na początku XIX wieku na szczycie wzgórza znajdowały się jeszcze ruiny zamku. W drugiej połowie XVIII wieku okolica zaczęła zyskiwać na znaczeniu jako punkt widokowy. Na szczycie wzgórza powstała gospoda oraz Ogród Muz, który został założony pod koniec XVIII wieku. Na początku XX wieku została wzniesiona wcześniej wspomniana wieża widokowa. Niestety, podczas jej budowy zniszczono pozostałości murowanego zamku i grodziska. Prace archeologiczne przeprowadzone w latach 1958-1959 potwierdziły istnienie obu siedzib. Obecnie jedynymi zachowanymi fragmentami są wały zachodnie i południowe o długości około 150 metrów.

 

 

 

Kamieniczki Jeleniogórskie

Charakterystyczne kamieniczki na Placu Ratuszowym stanowią jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Jeleniej Góry. Domy z tzw. podcieniami są dowodem na pierwotną funkcję handlową tego miejsca.

Podcieniowe kamienice na pierwszych kondygnacjach rynkowych w dużej mierze są rezultatem powojennej rekonstrukcji oryginalnych budynków z drugiej połowy XVII wieku i początku XVIII wieku. Mimo pewnych uproszczeń i uboższych elewacji, wciąż nawiązują do historycznego charakteru zabudowy. Kamieniczki na rynku były zamieszkiwane przez najbogatszych mieszczan – kupców, rzemieślników i kramarzy. To świadczy o bogatych zdobieniach elewacji, które zostały usunięte podczas rekonstrukcji fasad w latach 60. XX wieku. Podcienia pełniły funkcję stoisk sukienników, kuśnierzy, straganów z chlebem oraz jatek mięsnych.

Ratusz w Jeleniej Górze

Barokowo-klasycystyczna budowla wzniesiona w roku 1749, przebudowana w 1924 roku. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych miasta.

Pierwszy ratusz w Jeleniej Górze został wzniesiony na początku XIV wieku. Po kilku pożarach i zawaleniu się wieży, w roku 1739 budowlę rozebrano. W jej miejscu w latach 1744–1749 wzniesiono nowy budynek według projektu Chrystiana Gotlieba Hedemanna. W 1750 roku uruchomiono zegar na wieży, a w piwnicach została urządzona gospoda, przynosząca miastu dochody. Ratusz został przebudowany w roku 1924, a w latach 1957–1959 przeprowadzono remont.
Decyzjami wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 31 grudnia 1997 z i 3 kwietnia 1980 roku ratusz został wpisany do rejestru zabytków

 

 

Żołędzie i Jelonek

Jelonek i żołędzie nawiązują do herbu Jeleniej Góry. Jeleń jest obecny w legendzie o utworzeniu miasta, a obecnie popularne staje się fundowanie małych jelonków przez firmy i instytucje z terenu miasta. Zaczyna się tworzyć szlak tych figurek, które można wyszukiwać zwiedzając miasto. Żołędzie stanowią symbol mądrości – trzyma je herbowy jeleń w pysku.